TEA ATELIER

TEA ATELIER

ÇAYIN TARİHİ

Çayın serüveni 5000 yıl önce Çin’de tesadüflerle başlar... Çin imparatoru Shennong kaynatılmış suyun şifalı olduğuna inanırdı ve bunu ferman olarak yayınlamıştı. Bir gün bir ağacın altında oturmuş kaynatılmış suyunu içerken, su içerisine yaprak düşer ve suyun rengi değişir. Yeni suyu içen imparator yapraklı kaynamış suyun ferahlatıcı özelliğini fark eder. İmparator Shennong böylece çayı keşfeder. Bu buluş sonrasında Çin halkı, kendisini Çin ilaç ve tarım dünyasının babası olarak anar. O zamanlarda yazılan kitaplara göre ise çay zamanın lüks ve zenginlik simgelerinden biridir.

Üç Japon budist’in Çin’in Tang bölgesinden çay tohumlarını alarak ülkeleri Japonya’ya götürmesiyle çay, Çin sınırlarını aşmış olur, lüksün ve zenginliğin simgesi olarak tüketilmeye devam eder.

Avrupa’nın çay ile tanışması ise Hollandalı ve Portekizli kaşif ve tüccarlar sayesinde olur. Tüccarlar tarafından getirilen çay Hollanda’da o kadar ilgi görür ki, ünü tüm Avrupa’ya yayılır. İngiltere’ye ise 1600’lü yıllarda ilk defa Çin’den çay ithalatı başlar. Tarihin ilk çay mağazası 1706 yılında Thomas Twinning tarafından İngiltere’de açılır. Yüzyıllar boyunca her toplumda farklı şekillerde, farklı karışımlar ve farklı sunumlarla karşımıza çıkan çay, bir içecekten çok bir yaşam tarzının da göstergesi olmaya günümüzde de devam ediyor.

VAKKO TEA KEŞFET

DÜNYADA ÇAY RİTÜELLERİ

Türkler; "Tavşan Kanı" olarak adlandırdıkları çaylarını günün her saatinde, limonlu, şekerli veya şekersiz olarak içer.

İngilizler; çayı süt ekleyerek içmeyi tercih eder, beş çayları ise bir klasiktir.

Çinliler; yeşil çayın her derde deva olduğuna inanır, meditasyon eşliğinde içerler.

Japonlar için çay içmek dini bir ritüeldir. Sayılar ile zen ritüeli yaparak çay demler ve içerler.

Kuzey Afrika’da çay nane ile aromalandırılarak içilir.

Ruslar; çayı "Kıtlama" dedikleri şeker ile içerler.

Tibet’te çay süt veya su ile demlendikten sonra tereyağ ile karıştırılarak içilir.

VAKKO TEA ATELIER İLE ÇAYIN BÜYÜLÜ DÜNYASINA YEPYENİ BİR YOLCULUK

İlklerin markası Vakko, yaşam tarzını tamamlayan özel ürünlerine bir yenisini daha ekleyerek Vakko Tea Atelier’i yarattı. Çay ritüelini Vakko dokunuşu ile yepyeni bir boyuta taşıyan Vakko Tea Atelier, farklı damak tatlarına ve günün farklı anlarına hitap eden çok özel çeşitleriyle Vakko dostlarına benzersiz bir çay deneyimi yaşatacak. Vakko Tea Atelier’in çay ritüelini tamamen değiştirecek koleksiyonu, özel harmanlanmış beş farklı çay ile karışımsız çok özel iki çay olmak üzere toplam yedi çeşitten oluşuyor. Vakko Tea Atelier’in sabahtan geceye farklı tarzlara hitap eden çeşitleri, demleme özelliklerine uygun demlikleri ve özel fincanları ile de her içimi ayrı bir seremoniye dönüştürüyor.

Connoisseur BlackVakko Tea Atelier koleksiyonunun en özel ve nadir bulunan çaylarından biridir. Çin’in Yunnan Bölgesi’nin yumuşak, altın tomurcukları olarak adlandırılan siyah çayıdır. Klasik siyah çay tutkunlarınına önerilir. Kahvaltıda tüketilen siyah çaya iyi bir alternatiftir. En doğru çay deneyimi için 100 derece su ile 4 dakika demlenmesi önerilmektedir.
Connoisseur WhiteVakko Tea Atelier koleksiyonunun en özel ve nadir bulunan çaylarından biridir. Çin’in Fujian Bölgesi’nde, kraliyet ailesi için bahar hasatlarında toplanmış en yeni yapraklar ve tomurcuklardan elde edilir. Cildi parlatır ve gençleştirir. En doğru çay deneyimi için 80 derece su ile 3 dakika demlenmesi önerilmektedir.
Dream TeaYorucu bir günün ardından ruhunuzun mısır papatyaları, kırmızı gül taneleri ve lavantanın dinlendirici etkisiyle buluşacağı bu karışım, sizlere derin rüyalar eşliğinde huzurlu bir uyku vadediyor. İçeriğindeki melisa sayesinde stresi azaltır, uykuya hazırlar, mide problemlerini düzeltir. En doğru çay deneyimi için 95 derece su ile 5-7 dakika demlenmesi önerilmektedir.
Masala TeaKakuleli Assam çayı ile karanfil, zencefil ve damağınızda tatlı bir dokunuş yaratacak hindistan cevizinin muhteşem uyumuyla birlikte Hint klasiğinin modern bir yaklaşımla buluştuğu bu otantik harman, sizleri uçsuz bucaksız bir yolculuğa çıkaracak. Masala Tea, içerdiği baharatlar sayesinde zihni canlandırır, sakinleştirici olarak kullanılır ve stresi azaltır. Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklara karşı da faydalıdır. Su ile içilebildiği gibi süt ile de içilebilir. En doğru çay deneyimi için 95 derece su ile 4-5 dakika demlenmesi önerilmektedir.
Mind And Body TeaJapon yeşil çayı, hindistan cevizi, limon otu ve zencefille harmanlanan bu özel tat, zihninizi ve bedeninizi gün boyu canlı tutacak. Kışın sıcak içilebildiği gibi yaz aylarında Iced Tea olarak da servis edilebilir. En doğru çay deneyimi için 80 derece su ile 3 dakika demlenmesi önerilmektedir.
Morning TeaBal tadı veren altından yapılmış tomurcuklu siyah çay harmanları ile Morning Tea, yumuşak ve enerji dolu bir başlangıç için sabahlarınızın vazgeçilmez bir parçası olacak. En doğru çay deneyimi için 95 derece su ile 4-5 dakika demlenmesi önerilmektedir.
Tea TimeSiyah çayın, bergamot ve aspir yapraklarının eşsiz aromasıyla buluştuğu bu özel harman, Earl Grey tutkunlarına kusursuz bir akşamüstü çay keyfi sunuyor. En doğru çay deneyimi için 95 derece su ile 4-5 dakika demlenmesi önerilmektedir.
  Sayfa:1/13  Ürün Sayýsý:13 
  Sayfa:1/13  Ürün Sayýsý:13